Kronika szkolna prowadzona do 1939 roku zaginęła w czasie II wojny światowej.
Historie szkoły możemy odtworzyć na podstawie wznowionej kroniki, którą zapoczątkowała Kulawik Leokadia pełniąca obowiązki kierownika szkoły w Żuradzie dn.1.IX.1947 r.
Żurada położona jest w gminie Bolesław, powiat Olkusz, odległa o 3 km. od Olkusza. Na północ sąsiaduje z Olkuszem, na wschód z Witeradowem, a południe i północ otaczają lasy sosnowe, własność miasta Olkusza. Z opowiadań starych ludzi i na podstawie pozostałych zabytków można sądzić, że wieś ta istnieje już od XVI wieku. Niegdyś był w niej dwór, zbudowany na polach, "Wojtówki", a także browar i karczma (dotąd zachowały się tylko mury z browaru). Ludność rolniczo-robotnicza, gleba piaszczysta, nieurodzajna. Robotnicy pracują w Fabryce Naczyń Emaliowanych w Olkuszu i w lasach miejskich. Do roku 1918 nie było tu żadnej szkoły, dzieci pozostawały bez nauki. W latach 1914 -1918 uczył w Żuradzie prywatnie robotnik Karwas, który chętnych nauczał pisać i czytać. W roku 1918 została założona szkoła ludowa. Mieszkańcy Żurady nie rozumieli potrzeby nauki, tak, że początkowo uczęszczało zaledwie kilkoro dzieci, a nauczycielki nie mając odpowiednich warunków mieszkaniowych często opuszczały stanowisko służbowe. Wybuchła epidemia tyfusu i szkoła została zamknięta. W roku 1920 władze mianowały do Żurady młodą i energiczną nauczycielkę Otrębską Leokadię, która ponownie zorganizowała szkołę, tworząc od razu trzy oddziały. Frekwencja była słaba, lecz praca nauczycielki spowodowała, że jednak w zimie dzieci uczęszczały do szkoły, a z czasem zachęciły się do nauki, której nie zaniedbywały i w konsekwencji były klasyfikowane. Następnie przydzielono drugą siłę nauczycielską, panią Marię (brak nazwiska). Było pięć oddziałów, a dzieci około dwustu. Taki stan trwał aż do roku 1935, w którym to szkoła rozwinęła się bardzo dobrze, prowadzona na poziomie drugiego stopnia, to jest sześć klas. Grono nauczycielskie składało się z osób: Otrębska Leokadia, zamężna Kulawikowa, Malecka Maria, Ludwik Kwiatkowski, a religię wykładał ksiądz Mazur. Był to rozkwit szkoły na terenie Żurady ;istniała biblioteka, sprzęt do zabaw, pomoce naukowe itp. Prowadzono świetlice dla dorosłych i kursy wieczorowe. Upadek szkoły nastąpił wraz z wybuchem wojny, gdyż dwie siły wyjechały do Gubernatorstwa, a nowo przydzielony nauczyciel Stefan Czerwieński został wywieziony do obozu koncentracyjnego. Władze ograniczyły przedmioty nauczania, wykluczając lekcje historii i geografii. Niemcy zabrali podręczniki szkolne i obrazy historyczne, później mapy i pomoce naukowe. Do szkoły przydzielono drugą siłę nauczycielską, lecz kierowniczkę szkoły Kulawikową zwolniono z posady, zatrudniając ją jako robotnicę w Fabryce Naczyń Emaliowanych w Olkuszu. Władze szkolne przydzieliły do szkoły dwie siły nauczycielskie, tj. byłych nauczycieli gimnazjum……..
W styczniu 1945 r. wojska radzieckie i polskie wkroczyły do Olkusza. Szkoły zostały uruchomione, nauczyciele Gimnazjum wrócili na swe placówki. Do Żurady wróciły nauczycielki, które pracowały tu w 1939 r. L. Kulawikowa i M Malecka, natomiast Ludwik Kwiatkowski nie wrócił, gdyż został zabity przez Niemców. Do szkoły wprowadzono lekcje historii i geografii. Szkolnictwo rozwinęło się szybko, mimo, że nauka była prowadzona bez podręczników …….
Rok szkolny 1945/46 …..zakończono i klasyfikowano młodzież
Rok szkolny 1950/51
Sprawa lokalu szkolnego na terenie Żurady przedstawia się bardzo źle. Właścicielowi domu, Wadasowi zawaliła się stara chata, kontrakt wynajęcia skończył się. Prezydium Gminnej Rady narodowej po wielu trudnościach wynajęło 2 izby szkolne na kolonii Olkuskiej, gdyż Wadas zamieszkał w dawnych izbach szkolnych.
Rok szkolny 1952/53
Władze szkolne postanowiły podnieść organizacje szkoły, na 7-mio klasową, by ułatwić dziatwie uczenie się na miejscu. Były trudności organizacyjne, gdyż nie było czwartej izby szkolnej. Niezależnie od tego przydzielono czwarty etat i postanowiono prowadzić naukę na dwie zmiany, a w jednej klasie na trzy zmiany.
Rok szkolny 1957/58
..oddanie budowy szkoły firmie budowlanej. Budowa szkoły ma ruszyć cała parą w maju. Fundamenty zostały wybudowane systemem gospodarczym."
Nadszedł dzień 20 czerwca 1959 r. - uroczysty dzień otwarcia nowej pięknej szkoły i zakończenia roku szkolnego 1958/59 w Żuradzie.
Kolejne lata to okres stałego podnoszenia poziomu dydaktyczno-wychowawczego zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych. To także ciągły proces modernizacji szkoły i jej otoczenia. W roku szkolnym 1966/67 otynkowano budynek i przygotowano pomieszczenie dla klasy VIII.
15 lipca 1968 podjęto decyzję o urządzeniu boiska szkolnego.
W historii szkoły znajdujemy i trudne chwile. W roku 1977 obniżono stopień organizacyjny szkoły do klas I-IV (starsze klasy przeniesiono do S.P. nr 1 w Olkuszu) .Przywrócenie pełnego cyklu nauczania nastąpiło dopiero w roku szkolnym 1980/81.
1 września 1995 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie obelisku poświęconego kap.Władysławowi Gnysiowi.
W odsłonięciu obelisku wzięli udział:
Wojewoda katowicki - Eugeniusz Ciszak
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz - Janusz Dudkiewicz
Kurator Oświaty w Katowicach - mgr Janina Pilardy-Kosarzewska
Prezes Klubu Seniorów Lotników w Katowicach - kpt. Stanisław Majcherczyk
ks. biskup diecezji sosnowieckiej Adam Śmigielski oraz ks. proboszcz parafii św. Andrzeja Stefan Rogula
.